خوش آمدید به کهکشان دانستنی‌ها با حمید حساس

www.hamidhassas.ir

پرطرفدارترین مطالب
جدیدترین مطالب
علامت صفحه کانونی - Focal Plane Mark
حمید حساس     1399/09/09

شاید شما دوربین خود را تازه خریداری نموده باشید و یا حتی سالها است که عکّاسی می‌کنید، امّا برخی از علائمی که بر روی بدنه دوربین خود است را نمی‌شناسید و یا حتّی تا کنون به آن توجّه هم نکرده‌اید. یکی از علائم درج شده بر روی بدنه دوربین‌های عکّاسی دیجیتال DSLR علامت صفحه کانونی یا همان Focal Plane Mark است که با نماد فی بر روی بدنه دوربن درج شده است. حال معنا و مفهموم آن چیست؟ چه کاربردی دارد؟ در کجا و چه ژانری از عکّاسی اهمیّت خود را نمایان می‌کند؟ در ادامه با من حمید حساس همراه باشید تا به جواب این سوال‌ها برسیم.

آموزش کاربرد اجزاء مثلث نوردهی در عکّاسی
حمید حساس     1399/09/09

مثلث نوردهی یک مفهوم کلّی از رابطه میان سه جزءِ اصلی در مدیریّت نور و اثر گذاری آن بر تصویر است. هرکدام از اجزاء آن یک رأس از یک مثلث بوده و با تغییر هر کدام، بر دو رأس دیگر اثر می‌گذارد. برای افرادی که به تازگی عکّاسی را آغاز کرده‌اند ممکن است کمی سخت به نظر برسد. امّا با کمی دقّت، کار عملی و کسب تجربه می‌توان آنرا درک و به نورسنجی در عکّاسی تسلّط پیدا کرد. با من حمید حساس همراه باشید تا سه اصل مهم در مثلث نوردهی را در عکاسی به شکل ساده و عمیق فرا بگیرید.

شروع عکّاسی با دوربین‌های دیجیتال - حالت‌های صحنه در عکّاسی
حمید حساس     1399/09/05

عکّاسی یک هنر سرگرم کننده است. اگر با عکّاسی آشنایی چندانی ندارید و تصمیم به یادگیری آن نموده‌اید ابتدا باید اصول اوّلیه آن را یاد بگیرید.اگر به تازگی دوربین آرزوهای خود را خریداری و بدست آورده کرده‌اید، احتمالاً کمی در یادگیری سریع کار با آن و شناخت تنظیمات و امکانات آن سر درگم هستید و به کمک نیاز خواهید داشت. اکنون زمان آن رسیده تا ابتدا قدم به قدم با حالت‌های خودکار دوربین عکّاسی آشنا و آنها را بکار بگیرید.

آشنایی با نحوه عملکرد دوربین عکّاسی دیجیتال - روزنه دیافراگم Aperture (بخش سوم)
حمید حساس     1399/09/04

دیافراگم در بدنه لنز قرار گرفته است و جهت کنترل میزان نور ورودی از داخل لنز در آن تعبیه شده است. دیافراگم از تیغه‌های نازک فلزی ساخته شده است و با حرکت تیغه‌ها، اندازه روزنه‌ای که در داخل آن قرار دارد کوچک و بزرگ می‌شود. اندازه این روزنه (که به گشودگی دیافراگم شهرت دارد) نشان دهنده قطر سوراخی است که در نتیجه باز یا بسته شدن تیغه‌های دیافراگم ایجاد گردیده و اجازه می‌دهد نور به داخل محفظه دوربین وارد شود بطوری که هر چه روزنه (گشودگی) دیافراگم بزرگ‌تری انتخاب کنیم، نور بیشتری وارد دوربین می‌شود.

آشنایی با نحوه عملکرد دوربین عکّاسی دیجیتال - شاتر Sutter (بخش دوم)
حمید حساس     1399/09/04

ساختار اصلی دوربین‌های عکّاسی دیجیتال شبیه به دوربین‌های عکّاسی فیلمی (آنالوگ) است. شاتر در دوربین عکّاسی شبیه به پرده‌ای است که در جلوی سنسور قرار گرفته است و تا زمانی که دکمه دوربین (دکمه شاتر) را برای گرفتن عکس فشار ندهیم این پرده بسته می‌ماند. با فشردن دکمه شاتر، پرده شاتر باز می‌شود و اجازه می‌دهد برای لحظه‌ای خیلی کوتاه، نوری که از داخل لنز وارد دوربین شده است به سنسور برخورد کند و تصویر بر روی سنسور تشکیل شود.

آشنایی با نحوه عملکرد دوربین عکّاسی دیجیتال - بخش اوّل
حمید حساس     1399/09/04

ساختار اصلی دوربین‌های عکّاسی دیجیتال شبیه به دوربین‌های عکّاسی فیلمی (آنالوگ) است. در دوربین‌های آنالوگ تصویر بر روی یک قطعه فیلم نگاتیو ثبت می‌شود ولی در دوربین‌های عکّاسی دیجیتال به جای فیلم، صفحه حسّاس به نور دیجیتالی (سنسور) قرار گرفته است بطوری‌که نور پس از عبور از عدسی (لنز) و سایر قسمت‌های دوربین مثل دیافراگم و شاتر، به سطح سنسور برخورد می‌کند و طی فرایندی الکترونیکی، عکس به شکل یک فایل دیجیتال در داخل حافظه دوربین ذخیره می‌شود.

۴ دلیل که نباید دوربین عکاسی خود را تعویض کنید
حمید حساس     1399/09/04

بسیاری از افراد فکر می‌کنند اگر دوربینی جدیدتر و با امکانات بیشتر تهیه کنند، می‌توانند عکس‌های باکیفیت‌تری بگیرند؛ ما در این مقاله ۴ دلیل می‌آوریم که ممکن است چنین تصوری درست نباشد. آیا می‌خواهید دوربین‌تان را از کانن به سونی تغییر دهید؟ یا از سونی به نیکون؟ از نیکون به پاناسونیک؟ از پاناسونیک به فوجی‌فیلم؟ اما بهترین کار چیست؟ بدون شک هیچ‌کار. به‌جای تعویض برند دوربین، احتمالاً باید هر آنچه دارید، محکم نگه‌ دارید.

دوربین‌های عکّاسی دیجیتال و انواع آن
حمید حساس     1399/05/23

این بخش برای علاقه‌مندان و نوآموزان عکّاسی تهیّه شده است تا با تقسم‌بندی کلّی دوربین‌های عکّاسی دیجیتال و انواع دوربین‌هایی که بطور عمده در بازار موجودند آشنا شوند. قبل از اینکه تقسیم‌بندی و انواع شایع دوربین‌های موجود در بازار معرّفی گردند، در مورد عملکرد کلّی دوربین‌های عکّاسی دیجیتال در مقایسۀ با انواع آنالوگ (یا فیلمی) بطور مختصر توضیحاتی ارائه می‌گردد.

آشنایی با اصطلاحات تخصصی در عکّاسی
حمید حساس     1399/05/20

در عکّاسی معمولاً با اصطلاحاتی مواجه می‌شویم که برایمان بیگانه هستند. آنهایی که با عکّاسی سرو کار دارند کمتر و آنهایی که با رشته عکّاسی مرتبط نیستند، در صورت برخورد با این اصطلاحات غریبه هستند. در اینجا تنها لیست اصطلاحات عکّاسی که به ترتیب بیشترین کاربرد را در عکّاسی مقدماتی دارد را معرّفی می‌کنم.

شیوه صحیح در دست داشتن دوربین عکّاسی
حمید حساس     1399/05/08

طرز صحیح در دست گرفتن دوربین عکاسی و ثابت نگهداشتن آن از مهارت هایی است که بایستی هر عکاس از ابتدای راه فرا گیرد. یکی از مشکلاتی که بطور شایع برای عکاسان جوان و تازه کار پیش می آید، وجود ضعف در گرفتن عکس های شارپ و با وضوح بالاست. بسیاری از آنها فکر می کنند علت تار شدن عکس، وجود مشکل در دوربین عکاسی یا لنز است، درحالیکه در اغلب موارد ناشی از تکنیک ضعیف در نحوه نگهداشتن و در دست گرفتن صحیح دوربین می باشد